Афоризми Душка Радовића

Данас ће бити лепо свима онима који не траже много.

Глупост
Кад је неко глуп, не можете му то ни доказати.

Јуче је Коњарником протрчало мало, чисто и румено прасе. Побегло је са нечије трпезе. У последњем тренутку.
Сан сваког прасета је да умре као свиња.

Неко је јутрос обувао ципеле дршком кашике за супу, па се одједном сетио - откад није појео ништа кувано и топло! У замагљене очи наврла су му сећања на мајку, детињство, на оне жуте и топле супе, на оне танке, густе и слатке резанце, на свечану звоњаву кашика у дубоким и пуним тањирима... Расплакао се наш суграђанин у полумраку антреа и неколико врелих суза кануло је у давно охлађену и заборављену кашику.

Свет
Пре него што поправите свет, поправите чесму у свом стану. Свет би био много срећнији и лепши кад би свако само поправио чесму или макар зубе.

Фудбал
У фудбалском клубу Партизан данас ће се увежбавати спасоносна комбинација: овако, па овако, па овако и - гол. То је најједноставније и најефикасније.

Еколошки афоризам
Зашто се уличне корпе за отпатке не подигну на висину кошева за кошарку? Била би то провокација којој нико од наше кошаркашке нације не би одолео. Кошеви би били пуни, а град чист.

Нека су нам лекари живи и здрави! Да није њих, многи од нас не би имали пред ким да се скину, нити би имао ко да нас пипне.

Родитељство
Јуче је један родитељ завапио на родитељском састанку: Дајте ми добро дете, па ћете видети какав сам ја отац!

Ко нема у глави има у ногама, ко нема у ногама има у банци, ко нема у банци има нешто у Гроцкој, ко нема ни у Гроцкој – наћи ће му се нешто у мокраћи.
Нико баш није да нема нигде и ништа.

Срећа
Пре него што кренете да тражите срећу, проверите – можда сте већ срећни. Срећа је мала, обична и неупадљива и многи не умеју да је виде.

Знање
За разлику од доктора наука, сељаци имају више знања него стручне спреме.

Стомак
Улажите у стомак!
То улагање даје брзе и видљиве резултате.
Улагање у главу је дугорочно и неизвесно.

Жена
Не трчите за женама да се не сударите са онима
који од њих беже.

Атеизам
Атеисти не морају бити поштени.
Нема бога који би за њих био надлежан.

Деца
Волите своју децу и кад су крива,
јер ће их живот кажњавати и кад нису.

Туците своју децу чим приметите да почињу да личе на вас.

Живот
У животу је довољно бити паметан само два пута: кад бирате занимање и брачног друга.
Ко оба пута промаши, мора бити паметан целог живота.

Родитељи
Има велике сиротиње међу нашом децом, којој,
сем пара, родитељи ништа нису могли дати.

Тетке
Маме, рађајте деци сестре, јер сестре постају тетке,
а тетке су најлепши, незамењиви дар сваком детињству.

Храброст
Храбри мушкарци трескају вратима кад долазе у кућу,
а кукавице само када одлазе.

Баба
Лепше је бити нечија баба него само баба.

Богатство
Наше мало може бити много за оне који немају нимало.

Живот
Децо, можете мислити какав је живот када је
од колевке па до гроба најлепше ђачко доба.

Мајка
Када размишљате о жени свог живота,
дозволите и мајци да конкурише за то високо звање.

Богатство
Само сиромашни знају да има и сиромашнијих од њих, богати виде само богатије од себе.

Фудбал
Фудбал окупља две врсте мушкараца: оне који немају девојке и оне који имају жене.

Васпитавање
Лакше бисмо васпитавали децу када би она имала само уши, а не и очи.

Оговарање
О свакоме се може говорити лоше, само је потребан повод.

Ко први девојци његова девојка. Ко последњи девојци, његова жена.

Поштење
Кад лопови почну да бране оно што су стекли, неће бити љућих бораца за поштење, а против лопова.

Добра је свака мука која нас повезује,
и лоше је свако добро које нас раздваја.

Човек
Да ли би људи могли бити бољи? Могли би, али нико неће први да почне. Сви имају лоша искуства. Нисмо ли се мало пута заклињали да ћемо бити бољи? И неки стварно постану бољи, па испадају наивни. Јер су они други - постали још гори.

Брак

БРАК се уређује законом само онда кад не може друкчије. Због тога не дозволите да вам закон уређује брак. Уредите га сами, лепше и хуманије него што било који закон то може да предвиди.

ЖЕЛИМО да вам буде лепо, да траје дуго, да се радујете једно другом, да живите са уверњем да сте данас обавили један од најважнијих и најлепших послова у животу.

САВЕТУЈЕМО вам да не журите, да штедљиво трошите и речи и осећања. Немојте одмах потрошити све. Распоредите своју љубав и узајамно поштовање на сваки дан заједничког живота.

ЗАКОН каже да су муж и жена у брачној заједници равноправни. А то може и лепше да се каже: Повећајте своје обавезе да не бисте угрожавали права других.

У ДАНАШЊЕМ свечаном чину стекли су се не само обострана љубав већ и ваши појединачни и заједнички интереси.

БРАК не може бити циљ.

ОН ЈЕ само могућност да се ваши други интереси лакше и лепше остваре.

ЗАТО стално градите своју везу, проширујте њене границе, не дајте јој да се зачаури, олењи, успава, да престане да живи и постоји.

БОГАТИТЕ свој заједнички живот, борите се за разноврсност живота, будите реални и одмерени кад одређујете своје циљеве и жеље, јаки и упорни кад треба да их остварујете.

НЕ МОЖЕТЕ се бавити само љубављу. Љубав је лепа само кад се подразумева, кад прати све остале наше активности, кад нам даје снаге да се што успешније остваримо као личности и чланови друштва.

БУДИТЕ љубоморни, не једно на друго, већ на свој брак. Чувајте га и браните од свих искушења, сматрајте га драгоценим за своју судбину и срећу.

НЕКА овај дан буде срећан почетак вашег дугог и лепог заједничког живота.