Школа без насиља

Наша школа је у пројекту „Моја школа – школа без насиља“. Циљ програма је смањење насиља над и међу децом у школи. Ученици наше школе у сваком моменту имају коме да се повере и на кога да се ослоне. Поред одељењских старешина, дежурних наставника, психолошко-педагошке службе, обезбеђења и школског полицајца, ученици помоћ могу потражити и од ТИМ ЗА ЗАШТИТУ УЧЕНИКА ОД НАСИЉА, ЗЛОСТАВЉАЊА И ЗАНЕМАРИВАЊА кога чине следећи запослени:
  1. Милка Гогић
  2. Мира Матовић
  3. Александар Тасић
  4. Душица Брљак
  5. Оља Маринчевић
  6. Сузана Милутиновић
  7. Јелена Опарушић

као и од ВРШЊАЧКОГ ТИМА који је формиран у школи као део заштитне мреже и као подршка не само онима који трпе насиље, већ и као тим који помаже оним ученицима који врше насиље. Његов задатак је да активира и покрене ученике на примену конструктивних начина решавања сукоба и неговање климе поверења у школи.

Ова два тима:
  • Увек реагују на насиље
  • Помажу деци која трпе и деци која врше насиље
  • Верују да грешке могу да се поправе
  • Верују у снагу превенције и негују вредности ненасиља

Промена је могућа и резултат је велике мотивације и вредног рада свих у школи да заједнички створе школу без насиља. Насиље је могуће смањити, али насиље не престаје само, морамо да га зауставимо заједно.

Насилно понашање је сваки облик понашања који има за циљ намерно повређивање или наношење бола другоме. Суштина насиља је намерно наношење било физичког било психичког бола другоме.

Насиље је грубо понашање, често врло агресивно, траје дуже време, осмишљено је свесном намером да се одређена особа или група  повреди, да јој се нанесе психичка, физичка или материјална штета/бол. Понавља се на исти начин, има исти садржај, усмерено је на исти објект, особу или групу.

Насиље у школској средини је појава када је један ученик или група трајно и учестало изложен/а малтретирању од стране једног или више ученика, који намерно желе да их физички повреде, понизе или изложе другим психолошким и социјалним непријатностима.

Врсте насилног понашања (насиља)
Насиље може бити испољено у различитим облицима:
  • Вербално - називање погрдним именима, ругање, омаложавање, вређање, добацивање, исмевање и др.
  • Физичко - ударање, гурање, рушење, отимање и уништавање ствари
  • Социјално - оговарање, избегавање, игнорисање, изоловање, ширење лажи и гласина
  • Психичко - претећи погледи, гримасе, исмевање, нежељени додири и коментари, ухођење, изнуђивање новца, уцењивање
  • Сексуално - насиље у којем су повезана физичка и психолошка форма насиља, а често и социјална; оно подразумева нежељено додиривање, на нежељен начин и по нежељеним деловима тела, изнуђивање сексуалних услуга, принуда на сексуални чин, подвођење итд.

Вербална и свака друга агресивност и/или малтретирање по основу етничке, полне оли било које друге припадности, по боји коже, пореклу, материјалном стању, способностима или вероисповести такође се сматра насиљем.

НАСИЉЕ ЈЕ ОЗБИЉАН ПРОБЛЕМ И НЕ МОЖЕТЕ ГА РЕШИТИ САМИ, ЗАТО НЕ ЋУТИТЕ О НАСИЉУ!

КОРИСНИ САВЕТИ:

Насиље није у моди и у нашој школи га не подржавамо, већ покушавамо да га спречимо. Буди и ти део наше заједничке борбе против насиља тако што:
  • Никога не удараш и не повређујеш
  • Не учествујеш у тучама
  • Не претиш никоме
  • Не отимаш и не уништаваш туђе ствари
  • Штитиш слабије и помажеш другима у невољи
  • Дружиш се са другачијима од себе
  • Говориш истину
  • Не ћутиш о насиљу
  • Не искључујеш друге из друштва
  • Не шириш трачеве
  • Никога не исмеваш и не ругаш се другима
  • Не подсмеваш се туђим слабостима
  • Не чиниш другима оно што не би желео други да чине теби

Коме да се обратиш?
Ако видиш, знаш или мислиш да неко неког малтретира или си ти сам у ситуацији да те неко малтретира можеш да се обратиш:
  • одељењском старешини
  • дежурном наставнику
  • обезбеђењу
  • ПП служби
  • Тиму за заштиту ученика од насиља, или
  • представнику ВРШЊАЧКОГ ТИМА у свом одељењу

• Избегавај оне који врше насиље
  • Буди обазрив
  • Остани смирен
  • Буди сигуран у себе
  • Одржавај безбедно растојање
  • Реци "престани" или "остави ме на миру"
  • Крећи се у групи

АКО НИШТА НЕ УЧИНИШ КАКО БИ СПРЕЧИО И ЗАУСТАВИО НАСИЛНИШТВО, ТО ЗНАЧИ ДА ЈЕ ТАКВО ПОНАШАЊЕ ПРИХВАТЉИВО!!!

САНДУЧЕ ПОВЕРЕЊА

Једна од најпопуларнијих појава у нашој Школи без насиља је "Сандуче поверења". Сандуче је прилика и добар начин да повериш свој проблем и да добијеш савет како да га решиш, нарочито ако је везан за насиље или малтретирање које трпиш.

Веруј, нико не може сам да се супростави насиљу и малтретирању!!! Зато не размишљај много о томе да ли је твој проблем Велики или Мали, Решив или Нерешив, да ли га имају и Други или је само Твој...

Добар разлог да се обратиш "Сандучету" је то што имаш проблем и што ти треба помоћ и подршка. Довољно је да свој проблем, дилему, питање опишеш и да цедуљу, под шифром уместо имена, убациш у "Сандуче поверења" које се налази у холу школе, код паноа "Моја школа – школа без насиља". За неколико дана, на паноу за Школу без насиља, под истом шифром, добићеш одговор и савет.

Ту не мора бити крај твога дружења са Сандучетом... Ако ниси задовољан/на, ако те проблем и даље мучи, ако ти треба још нека помоћ или подршка, јави се члановима вршњачког тима у свом одељењу или поново пиши свом ''Сандучету''.

Не оклевај и не ћути!

Свакоме добро дође помагач и савезник против насиља.

Хвала ти на поверењу!

ТВОЈЕ "САНДУЧЕ"

Драги ученици, наставници и родитељи, поделите своју дилему, бригу или проблем са нама. Потрудићемо се да вас посаветујемо најбоље што умемо.

ВРШЊАЧКИ ТИМ

ТИМ ЗА ЗАШТИТУ УЧЕНИКА ОД НАСИЉА, ЗЛОСТАВЉАЊА И ЗАНЕМАРИВАЊА