Организација рада

Школско образовање је једна од најважнијих нити у друштвеном и економском „ткању“ сваке нације. Оно изискује значајне економске ресурсе земље.

Осим образовне, школа има све значајнију социјализаторску, васпитну и културну функцију. Она представља незаменљиви и веома значајан чинилац свеукупног развоја личности младих и њихове самореализације. Циљеви, наставни планови и програми, организација рада, педагошке активности и односи у школи мењају се у складу са крупним променама у научном, техничко-технолошком, економском, политичком и културном развоју друштва, и потребама за осавремењивањем сопствене васпитно-образовне делатности.

Школа представља сложени систем рада, од најједноставнијег, какви су помоћно-технички послови до најсложенијих какви су васпитно-образовни задаци наставника, стручних сарадника, директора и других стручњака - извршилаца васпитно-образовних задатака школе.

Стручни органи су – наставничко веће, одељењско веће, стручно веће за области предмета, стручни активи за развојно планирање и за развој школског програма. Наставничко веће чине наставници и стручни сарадници. Одељењско веће чине наставници који изводе наставу у одређеном одељењу. Стручно веће за области предмета чине наставници који изводе наставу из групе сродних предмета. Стручни актив за развојно планирање чине представници наставника, стручних сарадника, јединице локалне самоуправе и савета родитеља. Стручни актив за развој школског програма чине представници наставника и стручних сарадника. Секретар школе обавља управне, нормативно-правне и друге правне послове.

Директор, школски одбор и стручни сарадници, улажу велике напоре да обезбеде ученицима, наставницима и особљу услове за несметан рад и учење.

Радно време служби

Настава се остварује у току два полугодишта, уз поштовање школског календара Министарства просвете за текућу годину.

Ученици наставу похађају у две смене: за млађе и за старије разреде. Школа има и продужени боравак. Настава у преподневним часовима почиње у 08:00 часова, док рад у послеподневној смени почиње у 13:00 часова (за старије разреде), односно у 14:00 часова (за млађе разреде). Смене се мењају недељно.

Распоред школског звона

Школа тренутно има око 600 ученика, распорећених у 27 одељења. Школа је пространа и задовољава потребе ђака, у млађим разредима свако одељење има своју учионицу, док је у старијима разредима кабинетска настава.

Савет родитеља школе чини по један представник родитеља ученика сваког одељења. Савет родитеља, између осталог, учествује у поступку предлагања изборних предмета, даје сагласност на програм и организовање екскурзије, односно програме наставе у природи и разматра извештај о њиховом остваривању.

Школа има и ученички парламент. Ученички парламент, између осталог, даје мишљења и предлоге стручним органима, школском одбору, савету родитеља и директору о правилима понашања у школи, годишњем програму рада, школском развојном плану, слободним и ваннаставним активностима, учешћу на спортским и другим такмичењима и организацији свих манифестација ученика у школи и ван ње. Ученички парламент чине по два представника сваког одељења седмог и осмог разреда. Парламент се бира сваке школске године и има председника. Програм рада парламента саставни је део годишњег програма рада школе.