Информатика и рачунарство - почетна

Наставник информатике и рачунарства:

Мирјана Теофиловић
Десанка Младеновић
Милена Мијаиловић
Александра Париповић

Информатика и рачунарство су науке које се баве структуром и аутоматском (машинском) обрадом података.

Информатика је наука о сист
ематској и рационалној обради информација као носилаца људског знања и комуникација у техничком, економском и друштвеном контексту, првенствено помоћу аутоматских машина (по француској Академији наука). Реч информатика (француски informatique) настала је од француских речи information и automatique

Рачунарство (енгл. computer sciences) је теоријска наука везана за развој архитектуре рачунарског хардвера и софтвера.

Често је тешко повући тачну границу између рачунарства и информатике.

Информатика се бави проналажењем оптималних решења за проблеме. Једном пронађено решење се може користити за низ сличних проблема. На основу математичких аксиома се моделирају и анализирају структуре и процеси из стварног света. Описивање проблема и процеса омогућаваја симулације тих процеса. Решења проблема се дефинишу у облику алгоритама који обрађује одређену структуру података.