ПРЕДНОСТИ И ОПАСНОСТИ ОД ИНТЕРНЕТА
ПРЕДНОСТИ И ДОБРЕ СТРАНЕ ИНТЕРНЕТА:
- УЧЕЊЕ ПУТЕМ ИНТЕРНЕТА – омогућује преглед најновијих сазнања, резултата истраживања те прикупљање података за писање школских семинара и пројеката.
- БРЗА ДОСТУПНОСТ ИНФОРМАЦИЈА.
- ЛАКО И БРЗО ПРЕГЛЕДАВАЊЕ АКТУЕЛНИХ ВЕСТИ (нпр. читање дневних новина и вести, временске прогнозе, спортских резултата).
- ПРЕДСТАВЉА ИЗВОР ЗАБАВЕ (играње игрица са другима на мрежи)
- ОМОГУЋУЈЕ КОМУНИКАЦИЈУ СА ЉУДИМА – брзо и једноставно дописивање са вршњацима и људима у различитим деловима света.
- ОМОГУЋУЈЕ КУПОВИНУ РАЗЛИЧИТИХ ПРОИЗВОДА (нпр. резервација карата)
- РАЗМЕНА ИСКУСТАВА, МИШЉЕЊА И ИНФОРМАЦИЈА са вршњацима и одраслима сличних интересовања или проблема
- ДЕЦА И МЛАДИ УЧЕ ДА ПИШУ
- ПОДСТИЧЕ РАЗВОЈ КРЕАТИВНОСТИ
- УЧИ ДЕЦУ ДА РЕШАВАЈУ ПРОБЛЕМЕ И ПОДСТИЧЕ РАЗВОЈ СТРАТЕГИЈА ЗА СЕЛЕКЦИЈУ ИНФОРМАЦИЈА
ОПАСНОСТИ ОД ИНТЕРНЕТА:
- ОБЈАВЉИВАЊЕ ПРИВАТНИХ ИНФОРМАЦИЈА
- ПРОФИЛИ – информације о аутору блога. Деца често уписују праве податке (име и презиме, број телефона, адресу и сл.) или објављују своје фотографије, несвесна опасности које то повлачи за собом.
- НЕОДГОВАРАЈУЋИ САДРЖАЈ – претражујући блогове других људи деца могу наићи на садржаје и расправе неприкладне за њихов узраст.
- НАСИЉЕ ПРЕКО ИНТЕРНЕТА – неки људи могу користити блогове као пут ка насиљу или застрашивању друге деце.
- НАЦИОНАЛНА, ВЕРСКА И РАСНА МРЖЊА – коришћење за подстицање мржње и вређање других ради њихове националне, верске, расне или друге припадности.
- ОБЈАВА НЕПОУЗДАНИХ ИНФОРМАЦИЈА – могућност објављивања непоузданих и нетачних података о другима. Треба бити опрезан и не веровати свему што пише на интернету.
САВЕТИ ЗА СИГУРНО КОРИШЋЕЊЕ ИНТЕРНЕТА И МОБИЛНОГ ТЕЛЕФОНА
САВЕТИ ДЕЦИ:
- Не шаљи злонамерне смс или е-маил поруке. Пре него што кликнеш „Пошаљи“ запитај се како би се ти осећао да примиш ту поруку.
- Пажљиво прочитај смс или е-маил поруку пре него што је проследиш даље. Немој прослеђивати поруке које вређају или узнемиравају друге. Немој се укључивати у анкете, расправе и цхат-ове који неког извргавају руглу, оцрњују или оговарају.
- Не снимај и не прослеђуј фотографије и снимке који могу друге довести у неугодну ситуацију, осрамотити их или изложити исмевању и вређању других.
- Не наводи личне информације, бројеве телефона, адресу, школу, места на која излазиш, особама које не познајеш уживо. Кад пишеш о себи пиши уопштено. Све што напишеш и објавиш у смс поруци или путем интернета постаје јавно и доступно великом броју људи и више не можеш контролисати како ће други искористити своје податке.
- Не шаљи и не објављуј своје фотографије или фотографије својих пријатеља преко мобилног и интернета. Једном када пошаљеш или објавиш фотографију, над њом више немаш контролу, не знаш шта се даље с њом догађа. Уз мало вештине и с основним графичким програмима могуће су разне фотомонтаже.
- Не веруј свему што пише на интернету! Свако може објавити непоуздане и нетачне податке о другима.
- Заштити себе лозинком и пази коме је дајеш јер пријатељи у једном тренутку могу постати непријатељи.
- Ако ти неко пошаље злонамерну или претећу поруку мобилним или е-маилом, немој одговарати. Покажи је одраслој особи којој верујеш.
- Ако желиш уживо да упознаш „он-лине“ пријатеља, договори први сусрет на јавном месту, где има доста људи. Не налази се насамо с њим, већ поведи неколико пријатеља или одраслу особу којој верујеш.
- Пре него што напишеш поруку, причу или објавиш фотографију, запитај се хоћеш ли тиме некога повредити. Немој чинити другима оно што не би желео да други чине теби!
САВЕТИ РОДИТЕЉИМА:
- Нагласите детету да пази коме даје број мобилног телефона.
- Упозорите га да се опрезно користи неком од цхат услуга преко мобилног телефона.
- Ако Ваше дете добије поруку са непознатог броја нека не одговара. Реците му да не треба одговарати ни на познате бројеве ако се због садржаја поруке осећа лоше или непријатно.
- Истакните да буде опрезно када шаље и прослеђује поруке другима.
- Подстакните дете да се пре слања поруке запита може ли она увредити или на било који начин наштетити ономе ко поруку прима.
- Ако је дете добило непримерену поруку, позив или је било изложено насиљу, подржите га и подстакните да одмах разговара са вама или неком одраслом особом у коју има поверења.
- Разговарајте са дететом и покушајте да разумете на које се начине и за које активности користи интернетом и мобилним телефоном.
- Ограничите коришћење рачунара током дана. Добро је увести јасна правила нпр. нема рачунара пре школе, пре спавања или пре него што је урађен домаћи.
- Разговарајте са дететом о опасностима интернета и научите га да не оставља личне податке ни фотографије на интернету и не договара сусрете с непознатим људима.
- Објасните деци опасности од слања својих слика путем интернета, као и појам дечје порнографије.