Интернет - Електронска пошта

 

Године 1971. Реј Томлинсон, рачунарски инжењер на ББН-у, осмислио је један експериментални програм за слање датотека међу рачунарима и назвао га CPYNET. Убрзо му је додао један додатни програм за слање и примање порука, који је назвао SNDMSG и READMAIL.

 


У року од неколико месеци Томлинсонова апликација се почела користити за размјену порука међу рачунарима кроз мрежу, на различитим географским локацијама. Томлинсон је повезао име сваког корисника са идентификатором његове машине користећи симбол @ (у значењу »at«), не замишљајући да тиме успоставља универзални симбол у ускоро умреженом свету.

 


Резултатна апликација, електронска пошта, скраћено е-пошта, убрзо је постала најкоришећенија на мрежи у њеним раним годинама. Клејнрок је примјетио да када се појавила, врло брзо је преузела главну улогу на мрежи, изазвавши један друштвени феномен. Изворни циљ мреже је био да се дијели рачунарски потенцијал и снага, међу удаљеним географским локацијама, међутим е-пошта је учинила да главна намјена АРПАНЕТ-а буде комуникација.

 


Стога је нагла популарност е-поште међу научницима у то време, била изненађење за покретаче пројекта, пошто је идеја која је водила стварање мреже, била дијељење приступа рачунарима, а не олакшавање комуникације међу људима. Убрзо су развијене и друге апликације које су олакшале настајање виртуелних радних и група вијести, чиме се мрежа чврсто успоставила као једна виртуелна заједница.

 
                      



Пројекат Наша Школа (nasaskola.rs) © Академија Филиповић
Нека права задржана. Администратори школа су одговорни за објављени садржај